Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-06-2021

Mimo, że do Sudeckiego Festiwalu Minerałów zostało jeszcze trzy dni to niektórzy już dziś mogli posmakować tego, co czeka uczestników nadchodzącej imprezy. Konferencja prasowa pozwoliła przedstawicielom lokalnych mediów dowiedzieć się, dlaczego warto odwiedzić Lubań w pierwszy weekend lipca.

O tym, że po raz trzeci Lubań stanie się stolicą mineralogicznych wrażeń przekonywali na konferencji Prezes Towarzystwa Geologicznego „Spirifer” - Tomasz Praszkier oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu - Łukasz Tekiela. Zasadniczą częścią spotkania była prezentacja programu i  umiejscowienia Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Podkreślano, że Sudecki Festiwal Minerałów to wydarzenie uniwersalne, kierowane nie tylko do ekspertów, ale również szerszego grona odbiorców.

- Zbudowaliśmy imprezę, która jest wyjątkowa, ponieważ jako jedyna impreza (plenerowa, poświęcona minerałom) w Europie Środkowej w bardzo sprytny i umiejętny sposób łączy cechy i elementy wydarzenia branżowego z imprezą, na której bardzo dobrze czują się całe rodziny. Świat, który jest typowy dla kolekcjonerów został uzupełniony o rozrywkę, rekreację, zabawę, ale też edukację, z której może korzystać każdy – zaznacza Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu Łukasz Tekiela.

Sudecki Festiwal Minerałów to jak sama nazwa wskazuje wydarzenie, na którym pierwsze skrzypce grają właśnie minerały. Stąd jedną z jej najważniejszych części są wystawy.

- Co roku na kilku wystawach tematycznych gromadzone są setki minerałów. Okazy światowej klasy, pochodzące zarówno z kolekcji polskich, jak również zagranicznych – mówi Tomasz Praszkier z Stowarzyszenia Geologicznego „Spirifer”.

- Za każdym razem staramy się pokazywać mineralogiczne bogactwo Polski i Dolnego Śląska. Choć część wystaw poświęcona jest panoramie mineralogicznej świata, to zawsze nasze krajowe czy nawet lokalne minerały, również mają tu swoje miejsce. Chcemy, aby ludzie mogli zobaczyć, że okazy z Polski dorównują minerałom z całego świata – dodaje dyrektor muzeum.

Niezwykle ciekawym momentem konferencji była przedpremierowa prezentacja spektakularnych kryształów czarnego kwarcu. Zostały one znalezione w listopadzie 2019 roku w Strzegomiu.

- W tym roku po raz pierwszy będziemy prezentowali okazy z niesamowitego trafienia morionów, czarnych kwarców, przykład stoi przed nami – informował T. Praszkier. - Jest to dość rzadka odmiana kwarcu, a jednocześnie jedno z najbardziej efektownych znalezisk w historii Polski i jedne z najlepszych morionów znanych z Europy. Największy z nich waży około 500 kg i będzie go można zobaczyć w czasie festiwalu w lubańskim ratuszu. Poza tym na wystawach będzie można zobaczyć kalcyty z całego świata, okazy siarki z dawnej kopalni w Machowie oraz agaty z Nowego Kościoła – wymieniał przedstawiciel „Spirifer.”

Jednak Sudecki Festiwal Minerałów to nie tylko niezwykłe skarby ziemi prezentowane na wystawach czy dostępne na giełdzie minerałów i biżuterii, ale również wspomniana wyżej rozrywka dla szerszej grupy odbiorców. Właśnie tu na chętnych czeka geostrefa, strefa poszukiwacza, strefa zabawy z dmuchańcami i wesołym miasteczkiem, osada górnicza, ciekawy program sceniczny bogaty w muzykę, wysyp produktów regionalnych, staroci i innych różności oraz pyszne jedzenie.

- Na festiwalu geostrefa pozwoli zgłębić wiedzę w zakresie nauk o ziemi, w tym wulkanów czy skamieniałości. Strefa poszukiwacza pozwoli wczuć się w klimat gorączki złota, zarówno przy płukaniu jak i kopaniu minerałów – zapowiada Tomasz Praszkier.

- Nowością tegorocznej imprezy będzie Osada Górnicza. Średniowieczne miasteczko, które będzie funkcjonowało przez całą imprezę pozwoli zobaczyć jak wyglądało życie średniowiecznych górników tuż po wyjściu z kopalni. Osada będzie w pełni interaktywna. Rozbudowaliśmy również bardzo mocno strefę rozrywkową dla najmłodszych – zachęca do uczestnictwa w festiwalu  Łukasz Tekiela.

O wszystkich atrakcjach można przeczytać na stronie wydarzenia http://festiwalmineralow.pl/.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...