Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-09-2017

Po kilkuletnich zabiegach grupy artystów i społeczników, która w 2010 roku złożyła wniosek, konsultacjach społecznych w roku 2014 i rocznych przygotowaniach św. Maria Magdalena 24 września br. została patronką Lubania.

Obchody trwały cały dzień, złożyły się na nie uroczysta sesja Rady Miasta, inscenizacja historyczna, Eucharystia na lubańskim rynku i piękne oratorium „Jubilate Deo Omnis Terra” przygotowane specjalnie na tę okazję. 

- W 2010 roku powstał wniosek grup społecznych działających na terenie miasta Lubań o reaktywowanie patronatu św. Marii Magdaleny nad miastem – relacjonował burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński. - Pomysłodawczynią tej inicjatywy była Bożena Adamczyk-Pogorzelec, która kierowała wtedy Muzeum Regionalnym. Ona również stworzyła wniosek, wraz z obszernym uzasadnieniem, wskazującym na historię miasta oraz kulturowy i promocyjny wymiar patronatu. Wniosek zyskał szerokie wsparcie w kręgach osób związanych z Lubaniem, artystów i społeczników. Grupa ta dostrzegła potrzebę i potencjał, nazwała ją i bardzo wytrwale zabiegała o jej realizację. W 2014 roku wniosek złożono ponownie do rozpatrzenia radzie miasta. Na wniosek radnych głos zabrali mieszkańcy miasta podczas konsultacji społecznych. Ponieważ poparcie było niemal jednogłośnie, zaangażowaliśmy się w tę inicjatywę. Dostrzegliśmy bowiem, że postać św. Marii Magdaleny to symbol, który łączy epoki.

Motywem łączącym mieszkańców dawnego Lauban ze współczesnymi lubanianami jest wielowiekowa dobroczynna działalność sióstr, która ma jednocześnie wymiar lokalny jak i przekraczający granice miast, województw i państw. Karty historii naszych ziem zapisywali władcy reprezentujący różne narodowości i różnego ducha. Nieraz ich konflikty prowadziły do zniszczenia i katastrofy. Historia jednak ma także inne oblicze. Przez setki lat wartością trwałą i niezmienną była ciągłość trwania Magdalenek od pokuty i ich posługa ludziom ubogim materialnie lub duchowo.

- Można powiedzieć, że Lubań ma wielkie szczęście, że jego imię jest związane z imieniem najbardziej rozpoznawalnej świętej kościoła katolickiego – mówił burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Artyści postrzegali ją jako kobietę-zagadkę i niewyczerpane źródło natchnienia do poszukiwań, czasem kontrowersyjnych. Rzemieślnicy różnorakich zawodów, tkacze, perfumiarze, fryzjerzy, uczniowie, niepełnosprawni – oni przez wieki widzieli w niej swoją opiekunkę. W ujęciu filozoficznym to postać zachęcająca do odradzania się, do budowania zaufania i szukania dróg porozumienia. To piękne idee i bardzo liczę na to, że będą one spajać także naszą współczesną społeczność.

Główne obchody poprzedzone zostały rocznymi przygotowaniami, obejmującymi zarówno wspólnoty religijne, jak i środowisko zaangażowanych w życie miasta lubanian, dzieci i młodzieży. W lubańskich parafiach nowy rok liturgiczny ogłoszono Rokiem św. Marii Magdaleny. Odbyły się rekolekcje wielkopostne oraz Nowenna ku czci Świętej. Przez 9 miesięcy, w każdy pierwszy poniedziałek z katechezą biblijną przyjeżdżał do mieszkańców Lubania biskup Zbigniew Kiernikowski. Naukowy aspekt wydarzenia uwypukliło sympozjum zorganizowane przez Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, gdzie przedstawiono i przedyskutowano zarówno aspekty teologiczne jak i z zakresu sztuki. Miejskie szkoły i instytucje przeprowadziły konkursy artystyczne dla różnych grup adresatów w różnych dziedzinach sztuki. W lubańskiej bibliotece odbyło się spotkanie z katolickim publicystą, Szymonem Hołownią. Najmłodsi zapoznali się z postacią patronki i jej związkiem z Lubaniem podczas specjalnie zorganizowanej wieczornicy oraz podczas wizyt u sióstr w ich lubańskim klasztorze. Wszystkie te wydarzenia pozwoliły uczestnikom poznać postać św. Marii Magdaleny jak również przyczyniły się do ożywienia Jej kultu wśród mieszkańców.

Aby uroczystości uwzględniały zarówno duchowy, jak i społeczno-kulturowy i historyczny wymiar patronatu, z udziałem przedstawicieli lokalnej społeczności nadano im odpowiednią oprawę. Na wniosek włodarzy miasta patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

24 września na uroczystej sesji Rady Miasta w obecności delegacji zagranicznych, m.in. z Kamenz, Bautzen, Prienai, Koenigsbrueck, podjęto uchwałę Rady Miasta o nadaniu patronatu św. Marii Magdaleny. Burmistrzowie partnerskich miast i zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm RP Ewa Szymańska, w przemowach gratulowali Lubaniowi uroczystości i inicjatywy.

 Na uroczystości obecni byli samorządowcy z miasta i powiatu lubańskiego, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich miejscowości, liderzy społecznego, kulturalnego i gospodarczego życia miasta, duchowni oraz wnioskodawcy i inicjatorzy społeczni patronatu. Ci ostatni odebrali z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Jana Hofbauera i burmistrza Lubania imienne podziękowania.

Uroczysta Sesja Rady Miasta Lubań

 

Następnie miasto przeniosło się w czasie o siedem wieków i powitało księcia Henryka Jaworskiego i pierwsze przybyłe do Lubania Magdalenki od Pokuty. Muzeum Regionalne wraz z pasjonatami historii i zaangażowaną młodzieżą stworzyło dopracowane, oparte na faktach historycznych przedstawienie uliczne. Zaprzyjaźnieni z muzeum rekonstruktorzy i aktorzy wcielili się w role ówczesnych możnych – księcia Henryka Jaworskiego (Andrzej Świderski),  burmistrza Lubania (Jan Lange), rajców (Grzegorz Żak i dyrektor muzeum Łukasz Tekiela). W przedstawieniu wzięli udział również pracownicy muzeum i lubańskiej biblioteki oraz członkowie Łużyckiej Drużyny Łuczniczej i uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Smolniku.

Inscenizacja historyczna "Sprowadzenie do Lubania Sióstr Magdalenek"

Uroczysta Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Ksiądz Andrzej Fila, dziekan dekanatu Lubań odczytał Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzający św. Marię Magdalenę patronką przed Bogiem miasta Lubań. Przełożona Generalna s. Gabriela Kępa oraz Siostry Magdalenki od Pokuty wniosły do ołtarza obraz i relikwie patronki. Eucharystii towarzyszył śpiew chóru legnickiego pod kierownictwem Benedykta Ksiądzyny. Po błogosławieństwie uczestnicy przeszli procesją pod kościół Trójcy Świętej, gdzie Biskup Legnicki pobłogosławił figurę św. Marii Magdaleny upamiętniającą akt nadania patronatu Świętej miastu Lubań.

Uroczysta Eucharystia

Zwieńczeniem obchodów było oratorium o św. Marii Magdalenie specjalnie na tę okazję przygotowane przez kompozytora i dyrygenta Huberta Kowalskiego. W oratorium, które odbyło się w kościele Trójcy Świętej wzięli udział przyjezdni muzycy, chór z Kamenz oraz lokalni instrumentaliści i chórzyści, którzy przez trzy dni przygotowywali się do tego występu na warsztatach w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Partie solowe wykonali Joanna Wydorska i Marcin Książczyk.

Oratorium Jubilate Deo Omnis Terra

Działanie realizowane jest w ramach projektu pn."Wspólna kultura i historia pomostem pomiędzy mieszkańcmi Lubania i Kamenz".

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...