Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-09-2017

Jak to się stało, że Magdalenki od Pokuty przybyły do Lubania? Podczas uroczystości 24 września cofniemy czas i przeniesiemy się do tego momentu. Zapraszamy na widowisko uliczne!

Na uroczystość ustanowienia patronatu św. Marii Magdaleny nad Lubaniem Muzeum Regionalne przygotowało swoją specjalność – na ulicach miasta odbędzie się inscenizacja historyczna, odsłonięta zostanie także kolejna tabliczka.

Tematem spektaklu będzie przybycie Sióstr do Lubania, które miało miejsce siedem wieków temu, w 1320 roku, dzięki staraniom księcia jaworskiego i ziębickiego.  Wcześniej, w roku 1217 św. Jadwiga Śląska i jej małżonek książę Henryk Brodaty sprowadzili pierwsze pokutnice z Marsylii i ufundowali klasztor w Nowogrodźcu. W tym roku przypada 800 rocznica tego wydarzenia.

 - Scenariusz inscenizacji zakłada przybycie do Lubania Sióstr w towarzystwie księcia jaworskiego i ziębickiego i przemarsz jego orszaku ulicą Bracką do centrum miasta – zapowiada Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. – Po drodze, na ulicy Brackiej zostanie uroczyście odsłonięta tabliczka upamiętniająca pobyt księcia w mieście. Co ciekawe, rolę czternastowiecznych Sióstr odegrają trzy współczesne Siostry, które na potrzeby inscenizacji uszyły sobie stroje na wzór rycin ze starych kronik.

Po dojściu do centrum pod ratuszem, na placu obok fontanny zostanie odegrana krótka sztuka – debata radnych miejskich na temat przybycia Sióstr Magdalenek od Pokuty. Według przekazów historycznych takie spory potrafiły osiągać wysoką temperaturę, spodziewać się można zatem ostrej słownej szermierki. 

Wszystkie lubańskie inscenizacje są wydarzeniami niebiletowanymi, odbywającymi się w plenerze, całkowicie otwartymi dla widzów – zapraszamy! Po wydarzeniu będzie możliwość zrobienia sobie pamiątkowych fotografii z aktorami i statystami w strojach historycznych. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 11.00 pod Wieżą Bracką i potrwa nie dłużej niż godzinę.

Jej celem jest przybliżenie w widowiskowy sposób zarysu dziejów Zgromadzenia Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty. Wielowiekowa obecność konwentu w Lubaniu, w tym prowadzona działalność dobroczynna, przyczyniły się do tego, że dawni mieszkańcy Lauban uznawali św. Marię Magdalenę za patronkę miasta a współcześni mieszkańcy chcą ten patronat oficjalnie przywrócić.

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...