Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-10-2016

Każdy mieszkaniec naszego miasta może przekazać policjantom informacje o zagrożeniach, jakie zaobserwował.

Na terenie województwa dolnośląskiego ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie internetowe pozwalające na przekazywanie informacji o miejscach i zdarzeniach, które w ich ocenie zgłaszających są niebezpieczne. Każdy z sygnałów przekazanych w ten sposób policji zostanie sprawdzony przez funkcjonariuszy. Uruchomienie nowej aplikacji dostępnej również dla mieszkańców powiatu lubańskiego rozpoczęło się konferencją prasową w siedzibie Komendy Powiatowej Policji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się na informacjach skatalogowanych w trzech płaszczyznach:
• informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
• informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, przedstawicielami samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, a także w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
• informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Aby przekazać informację o danym miejscu, należy wejść na policyjną stronę  Krajowej Mapy Zagrożeń. Przy pierwszym uruchomieniu użytkownikowi wyświetli się regulamin serwisu. Aby skorzystać z możliwości dodania na mapie miejsca zagrożonego, konieczne jest zapoznanie się z nim i zaakceptowanie jego zapisów. Gdy już to uczynimy, pojawi się okno mapy zawierające wszystkie zgłoszenia dodane przez użytkowników serwisu. Korzystając z wirtualnych narzędzi jakimi dysponuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy zaznaczyć miejsce, którym chcemy zainteresować policję, wskazując rodzaj zagrożenia, jaki według nas w nim występuje.Takie zgłoszenie trafi do funkcjonariuszy odpowiedniej komórki policji. Zebrane informacje zostaną następnie sprawdzone przez policjantów.

Należy pamiętać, że zgłoszenia dokonywane poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego łącza internetowego można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

(tekst: Zespół Prasowy KWP Wrocław, foto: ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...