Niedźwiedź polarny jest zwierzęciem wzbudzającym ludzką sympatię, jest bielutki, puchaty a jego pysk wygląda na uśmiechnięty, młode niedźwiadki wyglądają jak pluszowe przytulanki.
Tymczasem jest to największy lądowy drapieżnik, bardzo dobry i skuteczny myśliwy wytrzymujący warunki, których większość żywych organizmów na Ziemi nie byłaby w stanie znieść. Niedźwiedzie wykształciły cechy wyglądu i zachowania umożliwiające im przetrwanie w niegościnnym środowisku Arktyki.
27 lutego – Dzień Niedźwiedzia Polarnego – to doskonała okazja, aby zastanowić się, jak powstrzymać globalne ocieplenie, a tym samym uratować te zagrożone wyginięciem zwierzaki.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zalicza niedźwiedzie polarne do zwierząt zagrożonych wyginięciem z powodu globalnego ocieplenia. Jak szacują specjaliści, jeśli liczba dni, podczas których wody w Arktyce nie są pokryte lodem wzrośnie z obecnych 150-160 rocznie do 170, populacja niedźwiedzi polarnych może zmniejszyć się nawet o 40 proc.
Uczniowie SP nr 2, w ramach zajęć przyrodniczych, przyłączyli się do wspaniałej akcji, mającej na celu podniesienie świadomości i wiedzy ekologicznej w kierunku ochrony ginących gatunków flory i fauny naszej planety. Każda klasa opracowała i przygotowała ciekawe plakaty, foldery, w których zawarła ciekawostki i ważne informacje o niedźwiedziach polarnych. Wystrój szkoły również przypominał mroźną i lodowatą Arktykę, na której spotkać można było wiele odmian pluszowych , polarnych miśków.
Wanda Czarnota