Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
22-12-2020

14 grudnia br., na spotkaniu Klubu Historyka, odbyło się w naszej szkole spotkanie on – line z panem Piotrem Kucznirem (historykiem-pasjonatą, dziennikarzem i pisarzem o tematyce historycznej, działaczem oraz znawcą regionu, który od wielu lat bada „Naszą małą Ojczyznę”).

Osoba prelegenta jest znana naszym uczniom, gdyż ostatnimi czasy pan Piotr Kucznir często gościł w naszej szkole, wykorzystując przy  tym możliwości aplikacji zoom i zachęcał uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań historycznych.

        Nasz znamienity gość zaprosił nas tym razem w podróż po naszym regionie, który jak wiemy ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. W „wirtualnym spacerze”  udaliśmy się więc do miejsc znanych i mniej znanych, skrywających ciekawe, a czasami nawet mroczne tajemnice. Dzięki ciekawym ilustracjom, fotografiom, obrazom i rycinom oraz unikatowym mapom, mogliśmy poznawać tajemnice naszych ziem, a inspiracja do dalszej eksploracji tzw. „Małej Ojczyzny” miała na celu zachęcić młodzież naszej szkoły do pogłębiania wiedzy o mieście Lubaniu i naszym regionie.

        Uczniowie poznali m. in. ciekawostki dotyczące zakładów GEMA Werke w Lubaniu, gdzie prowadzono badania nad radarami i polami elektromagnetycznymi, historię schronów przeciwlotniczych z czasów II wojny światowej znajdujących się w naszej najbliższej okolicy, tajemnice studni na zamku Czocha oraz zamku Grodziec, czy też niepublikowane nigdzie akwarele z zabytkami naszego regionu, które w większości do dnia dzisiejszego nie przetrwały...

        Podróż tajemnicami historii Górnych Łużyc spodobała się uczestnikom naszego spotkania. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa naszego gościa oraz śledzili uważnie przygotowaną przez niego prezentację multimedialną. Dziękujemy bardzo za przybliżenie nam wiedzy o naszym regionie i poświęcony nam czas.

red. AF

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...