Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-07-2016
Wydawać by się mogło, że na temat Zamku Czocha napisano i powiedziano już wszystko. Rozpisywali się o nim polscy jak i zarówno niemieccy historycy, nakręcono wiele filmów dokumentalnych. Dla wielu pasjonatów historii otaczająca go mgła tajemnicy łączy się głównie z losami tajnej niemieckiej maszyny deszyfrującej o kryptonimie „Ryba Miecz”. Czy słusznie? A może historia przedstawiona w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” jest jedynie fikcją literacką? To tylko jedna z wielu zagadek, które w swojej książce "Tajny Zamek Czocha" stara się wyjaśnić Piotr Kucznir. Autor, od lat związany z badaniami losów Czochy, w swojej pasjonującej publikacji podejmuje między innymi takie tematy jak: zagadki tajnych przejść w zamku, ujawnia dokumenty potwierdzające budowę podziemi i ukrytych pomieszczeń, analizuje historię zagadkowych urządzeń, jakie na początku XX wieku znalazły się na Czosze, prezentuje unikalny system wachtowy czy ujawnia nieznaną historię ukrycia w rejonie Czochy dzieł sztuki zakazanych w Trzeciej Rzeszy. Autor rozprawia się też z wieloma mitami i legendami, jakimi po drugiej wojnie światowej obrósł zamek. Jedną z nich jest historia o rzekomym rajdzie czołgów generała Pattona w rejon Zamku Czocha w ostatnich dniach drugiej wojny światowej. Książkę uzupełnia wiele ciekawych zdjęć archiwalnych jak i zarówno współczesnych.

Premiera publikacji miała miejsce 24 maja w krakowskim wydawnictwie Technol, "Tajny Zamek Czocha" ukazał się w ramach serii Zapomniana historia - od mitów i legend po fakty. Patronat medialny nad książką objął między innymi miesięcznik Odkrywca, dwutygodnik Ziemia Lubańska oraz telewizja TVS.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...