Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-03-2016

23 lutego odbyła się XVIII sesja Rady Miasta Lubań. Część sprawozdawczą sesji zdominował temat infrastruktury komunalnej. Ciekawostką sesji była prezentacja nowych pojemników na odpady medyczne.

W swoim wystąpieniu prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Michał Turkiewicz przedstawił zarówno dotychczasowe dokonania spółki jak i kierunki jej rozwoju. Przytoczone liczby pokazały, że lubańska spółka komunalna wyprzedza polskie normy i wymagania ekologiczne o wiele lat. Jak zapewniał M. Turkiewicz oznacza to stabilność, bo przepisy będą się z roku na rok zaostrzać. w wielu miastach nie spełnia się wskaźników dotyczących poziomu odzyskiwania odpadów, założono też jakieś minimalne, niewystarczające rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami. Wszędzie tam wysokości opłat wnoszonych przez mieszkańców będą się sukcesywnie zwiększać. Wiele z działań lubańskiego ZGiUK zostało uznanych za modelowe w skali całego kraju – od sposobu zawarcia porozumienia z 14 gminami po mniejsze inicjatywy, takie jak na przykład „lotne zielone oddziały” pracowników i pracownic codziennie porządkujących miasto i dbających o zieleń miejską. 

Udogodnienia czasem są też drobne, ale ważne, tak jak zaprezentowane na sesji pojemniki na odpady medyczne. Mają być one dostępne w aptekach i rozwiązywać problem np. zużytych strzykawek z zastrzyków wykonywanych w domu. Wyrzucanie takich rzeczy wraz ze zwykłymi odpadami nie jest rozwiązaniem bezpiecznym ani dla mieszkańców, ani dla pracowników ZGiUK.

W odpowiedzi na pytania radnych, prezes ZGiUK zapowiedział ostateczną wyprowadzkę zakładu z bazy przy ul. Lwóweckiej na 2018 rok i potwierdził, że spółka ma na uwadze w perspektywie długoterminowej współpracę z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w zakresie odbioru paliwa.
Pełne szczegółowych informacji było również wystąpienie prezesa Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Janusza Głuszka, który omówił dokonania spółki i plany w zakresie rozbudowy i przebudowy sieci wodno-kanalizacyjnej.

Do osiągnięć spółki należy zrealizowanie założeń Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, bardzo niski w skali ogólnopolskiej wskaźnik strat wody, dobre ciśnienie i brak problemów z jakością i ilością dostarczanej wody.  Wśród problemów, prezes LPWiK wskazał między innymi przydomowe oczyszczalnie na terenach sąsiadujących z Lubaniem jako rozwiązanie ryzykowne dla środowiska i zasobów wody oraz około 40% starych rur sieci wodociągowej, które sukcesywnie i stopniowo się wymienia. Zapowiadane roboty obejmą między innymi ulice Warszawską, Parkową i Słoneczną, Dworcową i Zgorzelecką. Janusz Głuszek ponadto wyjaśnił wątpliwości narosłe wokół świadczenia usług przez spółkę mieszkańcom gminy wiejskiej Lubań oraz historię prac na ulicy Różanej.

Znaczna część podjętych na sesji uchwał pozostawała także w temacie gospodarki komunalnej – ustalono taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków i uporządkowano procedury związane z gospodarką odpadami. Zmieniono także budżet i podjęto uchwały porządkujące formalne aspekty funkcjonowania miejskich instytucji.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...