W sobotę 28 marca odbył się V Jarmark Wielkanocny. Przy doskonałych humorach można było degustować i rozkoszować się świątecznym nastrojem. To wydarzenie dla całych rodzin, kultywujące i wspierające regionalną tradycję, promujące lokalnych artystów, twórców, amatorów, miłośników piękna i rękodzieła.
W minioną sobotę na lubańskim rynku można było kupić swojskie wypieki, miody, wędzone kiełbasy i szynki, pasztety. Nie zabrakło pisanek, palm wielkanocnych, bogato dekorowanych koszyczków i stroików, wyrobów hafciarskich, kolorowej ceramiki i wielu innych produktów wielkanocnych. Mogliśmy również przyjrzeć się warsztatowi wykonywania kraszanek.
Na festynie gastronomicznym „Tradycja rzecz święta” przygotowanym przez uczniów ZSP im. KZL w Lubaniu można było podziwiać przystrojone stoły wielkanocne, przyjrzeć się technice składanie serwetek. Młodzież zaprezentowała swoje umiejętności ciekawej formy obsługi. Odbył się również pokaz carvingu - tworzenia ozdób z owoców i warzyw. Jak się okazało niebanalne przyozdobienie potraw nie musi być domeną tylko profesjonalnych kucharzy. Mając w domu ostry nożyk, zwykłe akcesoria kuchenne i kilka podstawowych warzyw lub owoców możemy sami wyczarować prawdziwe cuda. Odwiedzający jarmark mogli skosztować tradycyjnego żurku i babeczek serwowanych przez uczniów.
Stoisko z przepysznymi ciastami przygotowali również uczniowie ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, którzy dochód ze sprzedaży przeznaczyli na szczytne cele. Towarzyszem młodzieży był baranek o imieniu „Wacek”, który wiele radości sprawił dzieciom i nie tylko.
Na lubański jarmark zjechało się 27 regionalnych wystawców wśród których byli rękodzielnicy, artyści, uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, kadra jednego z lubańskich przedszkoli, pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, seniorzy z Ośrodka Wsparcia Dziennego, przedstawiciele grupy literackiej NURT i przedsiębiorcy. Jednym słowem jarmark połączył pokolenia. Różnorodność wystawców sprawiła, że przygotowane przez nich kramy i stoiska kusiły odwiedzających i jednocześnie cieszyły różnobarwnymi dekoracjami, upominkami świątecznymi i przenikającą wonią wędzonek i wypieków.
Dla najmłodszych przygotowano bezpłatne warsztaty robienia biżuterii. Dzieci, mogły własnymi rękami zrobić podarunki dla najbliższych, tworząc biżuterię z kolorowych koralików, zawieszek i ozdób zapewnionych przez organizatora.
Choć pogoda spłatała nam figla, to musimy przyznać, że dopisali wystawcy, odwiedzający – było naprawdę klimatycznie i wyjątkowo. Kolorowo również, a to za sprawą palm wielkanocnych, które zdobiły nasz rynek. Wykonali je uczniowie ze wszystkich lubańskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Teraz trafią na konkurs palm wielkanocnych ogłoszony przez Miejski Dom Kultury.
Łużyckie Centrum Rozwoju pragnie podziękować wszystkim wystawcom i odwiedzającym za wzięcie udziału w V Jarmarku Wielkanocnym.
ŁCR