Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-01-2015

Do rąk mieszkańców powiatu lubańskiego trafiła nowa książka odkrywająca zagadki regionu z okresu II wojny światowej zatytułowana „Tajne zakłady III Rzeszy w powiecie lubańskim” autorstwa Andrzeja Maciaszczyka i Łukasza Orlickiego. Miłośnicy lokalnej historii w ciągu tygodnia odebrali już wszystkie bezpłatne egzemplarze przekazywane za darmo w Informacji Turystycznej w Lubaniu Lokalnym Inkubatorze Organizacji Pozarządowych przy Stowarzyszeniu Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze", które wydało tę publikację.

Ziemia lubańska obfituje w obiekty związane z historią II wojny światowej. Tajemnicze sztolnie, schrony, pozostałości fabryk i zakładów budzą dziś wiele emocji. Nic też dziwnego, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie mieszkańców regionu i turystów zabytkami o militarnej historii.

Książka „Tajne zakłady III Rzeszy w powiecie lubańskim” została wydana przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze” w ramach projektu pt. Spotkania z historią - wzmocnienie regionalnej tożsamości kulturowo-historycznej oraz aktywności obywatelskiej mieszkańców powiatu lubańskiego, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Partnerem przedsięwzięcia było Łużyckie Centrum Rozwoju. Wydawnictwo stanowi podsumowanie 7-miesięcznego projektu historycznego, w ramach którego został przeprowadzony także cykl warsztatów dla młodzieży oraz zorganizowano konferencję i wystawę edukacyjną.

Publikacja powstała z inicjatywy lubańskiego eksploratora Andrzeja Maciaszczyka. Oprócz materiałów jego autorstwa zawiera także obszerny artykuł cenionego znawcy tematu Łukasza Orlickiego (współpracującego z miesięcznikiem „Odkrywca”). Wydawnictwo prezentuje szeroką panoramę niemieckich podziemnych założeń, które mieściły się w okresie II wojny światowej na terenie powiatu lubańskiego. Na kartach książki poznamy historię obiektów z Lubania (m.in. sztolnie pod Kamienną Górą, zakłady GEMA Werke), Nawojowa Śląskiego, Leśnej czy też Miłoszowa. Publikacja ukazuje te miejsca głównie z perspektywy eksploratora. Zawiera m.in. liczne relacje z bezpośrednich wizyt w podziemnych kompleksach.

Elektroniczna wersja książki pt. Tajne zakłady zbrojeniowe III Rzeszy w powiecie lubańskim jest dostępna na stronie internetowej Stowarzyszenia P-ZFST POGRANICZE (plik pdf). Link


Tekst:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” (www.pogranicze-csb.home.pl)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...