Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-06-2021

Podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” odbyło się w dniach 20 - 21 czerwca 2021r. w Lublinie. W zaszczytnym gronie Laureatów znalazł się również uczeń naszej szkoły - SP nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu - Kornel Rodzeń z klasy Va.

 

W pierwszym dniu spotkania uczestnicy wzięli udział w przejściu szlakiem Żołnierzy Wyklętych po Lublinie oraz objeździe autokarowym do miejsc pamięci o Żołnierzach Wyklętych na Lubelszczyźnie. W jego trakcie odwiedzili były sowiecki obóz koncentracyjny NKWD na Majdanku, w którym po wojnie komuniści przetrzymywali żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, zanim wywieźli ich na wschód. Następnie uczestnicy udali się do miejscowości Piaski, gdzie zobaczyli pomnik oraz grób ostatniego Żołnierza Wyklętego, który zginął w walce z okupantem sowieckim w 1963 r., sierżanta Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Kolejnym miejscem odwiedzin był sowiecki obóz koncentracyjny NKWD-UB w Krzesimowie niedaleko Lublina, w którym jako jednym z czterech w Polsce centralnych obozów koncentracyjnych Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego,  przetrzymywano około 2000 żołnierzy i członków polskiego podziemia niepodległościowego. W kolejnych  etapach wycieczki uczestnicy odwiedzili były bunkier kapitana Zdzisława Brońskiego ps. Uskok w Nowogrodzie i były obóz NKWD w Skrobowie - Kolonii.  Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w pokazie umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych oraz pokazie współczesnego wyposażenia w wykonaniu Sekcji Proobronnej Związku Żołnierzy NSZ.

       W drugim dniu spotkania odbyło się przejście z przewodnikiem turystycznym po Starym Mieście w Lublinie oraz uroczyste podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Gala Laureatów odbyła się w Sali Konferencyjnej IPN Oddział w Lublinie, a na zgrupowaniu wyświetlono wybrane filmy i prezentacje uczestników oraz dokonano pokazu prac plastycznych autorstwa zwycięzców konkursu. Ponadto wszystkim laureatom  wyróżnionym w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody niespodzianki.

       Nasz Kornel przez dwa dni miał możliwość poznawać historię naszego kraju „na żywo”, a jak wiemy, uczniowie najchętniej angażują się w naukę poprzez: obraz, żywe miejsce historyczne, doświadczanie, a także poprzez aktywne słuchanie i odbiór emocji, jakie wyzwalają się w nim w momencie przeniesienia do czasów minionych… To, co zostaje po takich spotkaniach z żywą lekcją historii, to niepohamowana chęć odkrywania czegoś więcej, to ciekawość tego, co stworzyło nasz naród, państwo, a w konsekwencji nas samych. Jeszcze raz Brawo Kornel!!! I oczywiście już teraz zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!!!

A.Franczak

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...