Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
03-03-2021

 Zapraszamy do obejrzenia lubańskiego wideoinformatora. W dzisiejszym wydaniu pokażemy:

- zarys projektu Lubańskiej Karty Seniora,

- jak wesprzeć sprawę lubańskich sztolni.

 

Lubańska Karta Seniora

Ruszyły prace związane z realizacją projektu Lubańska Karta Seniora. Mieszkańcy naszego miasta, którzy ukończyli 60 lat mogą stać się posiadaczami własnej karty uprawniającej do skorzystania ze zniżek, promocji czy ulg oferowanych przez miejskie instytucje. Być może do akcji przyłączą się też lokalni przedsiębiorcy i wtedy program będzie dużo bogatszy. Wiele samorządów w Polsce przystąpiło do realizacji takich rozwiązań, co pozwala na aktywizację społeczną mieszkańców miasta, a także pobudzenie lokalnego rynku. Czym jest karta seniora? 

- Karta seniora to dokument, który chcemy rozdać wszystkim seniorom  zamieszkującym na terenie Lubania. Upoważniałby ich do pewnych ulg, zniżek w jednostkach miejskich, a także do różnych atrakcji, które jednostki miejskie kierują do obywateli naszego miasta – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań. - Chcemy również zainteresować tą kartą lubańskich przedsiębiorców, podmioty gospodarcze, które według własnego uznania mogłyby stwierdzić jaką ulgę dla naszych seniorów mogą przydzielić. Oczywiście, wiem, że teraz jest trudny okres niemniej jednak taka oferta zostanie złożona – dodaje burmistrz.

Koordynację działań związanych z uruchomieniem Karty Seniora w Lubaniu powierzono Ośrodkowi Wsparcia Dziennego. Przy ośrodku działa kilka grup seniorskich oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. 

- Zapraszamy seniorów do zgłaszania swoich propozycji jakie punkty byłyby dla nich atrakcyjne, a także wszystkich lubańskich przedsiębiorców i instytucje do włączenia się do tego ciekawego projektu – mówi Alicja Pancarowicz z Ośrodka Wsparcia Dziennego.

To początek prac nad Lubańską Kartą Seniora, dlatego zachęcamy do dzielenia się swoimi uwagami czy spostrzeżeniami. Propozycje można przekazać do Ośrodka Wsparcia Dziennego lub do urzędu miasta.

Tajemnice Kamiennej Góry

Dolny Śląsk to region pełen zabytków, niezwykłych miejsc i niezgłębionych tajemnic. Jedną z nich skrywają podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. O istnieniu poniemieckich bazaltowych sztolni mówi się już od dawna. Grupa pasjonatów historii z Lubania i okolic pod koniec 2019 r. wznowiła prace na Kamiennej Górze. Przeprowadzone dotychczas wykopy i prace wiertnicze potwierdziły istnienie podziemnych korytarzy, jednak ze względu na budowę geologiczną badanego obszaru, a także bliskie położenie placu zabaw i jezdni to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie.

- Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc przy wsparciu przedsiębiorców, osób prywatnych i władz samorządowych realizuje projekt „Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu”. Chciałbym zaprosić do współpracy wszystkie osoby, które do tej pory jeszcze tego nie uczyniły. Tylko wspólnymi siłami możemy zrealizować to bardzo trudne przedsięwzięcie. Dlaczego trudne? Ponieważ przez 76 lat nikt tego nie zrobił. Prace na ostatnim etapie będą pracami budowlano-górniczo-archeologiczno-saperskimi – informuje Sebastian Terenda ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

Realizacja dalszych etapów prac, takich jak wykonanie przekopu udostępniającego, badań archeologicznych, a finalnie udostępnienie dla zwiedzających tego wyjątkowego miejsca stanie się możliwe tylko dzięki wsparciu finansowemu. Mimo, że środki, które do tej pory zostały zebrane to jedynie kropla w morzu potrzeb, wszyscy miłośnicy historii zaangażowani w ten projekt widzą szansę na powodzenie.

- Razem osiągniemy cel. Odkryjemy tajemnice lubańskich podziemi oraz stworzymy podziemną trasę turystyczną we wnętrzu wulkanu. Co ważne jedyną taką w Europie. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, który w nas uwierzyli i nas wspierają w przedsięwzięciu, które jest przyszłością naszego miasta i regionu. Wspólnie twórzmy lepsze jutro. Pozdrawiam i zapraszam do zacnego grona darczyńców – zachęca Sebastian Terenda.

Każdy może przyłączyć się do akcji i wesprzeć ten niesamowity projekt, dzięki czemu niebawem opowieść o tajemniczych podziemiach w sercu wulkanu może stać się ciekawą i niezwykłą atrakcją turystyczną Lubania. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest na stronie zrzutka.pl

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...