Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-11-2019

W ramach cyklu "Mistrzowie Polskiego Kina" gościem Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu będzie aktor filmowy i teatralny Zbigniew Zamachowski.

Spotkanie odbędzie się w Sali Widowiskowej, o godz.16.00, wstęp na wydarzenie jest wolny. Zbigniew Zamachowski należy do czołówki polskich aktorów filmowych i teatralnych. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza ("Pułkownik Kwiatkowski", "Zawrócony", "Sława i chwała"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog 10", "Trzy kolory: Biały") oraz Andrzeja Wajdy, Jacka Borowskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jest laureatem licznych nagród krajowych (m.in. Wiktory '93, '96 i '97, Złota Kaczka '93 oraz dyplom mistrzowski - Nagroda im. prof. Aleksandra Bardiniego na XVIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) i międzynarodowych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Aktor znajduje też czas na działalność pedagogiczną - jest wykładowcą piosenki aktorskiej w łódzkiej szkole filmowej. Od kwietnia 2008 roku jest Członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Poza pracą na planie filmowym i scenie teatralnej, Zbigniew Zamachowski dał się poznać jako kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje. Aktor zajmuje się również dubbingiem - jego głosem w polskich wersjach językowych mówiły m.in. tak znane postaci dziecięcych hitów filmowych jak Shrek, Stuart Malutki czy Garfield.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...