Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-02-2018

W trakcie Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2018 w Lubaniu odbędzie się osiem hitowych wystaw o bardzo różnorodnej tematyce.

Wystawy specjalne będzie można obejrzeć w pomieszczeniach Muzeum Regionalnego w Ratuszu oraz w Baszcie Brackiej. Łącznie zaprezentowanych zostanie kilka tysięcy unikalnych okazów pochodzących zarówno ze zbiorów kilkudziesięciu polskich kolekcjonerów jak i zbieraczy z Austrii, Niemiec, USA i Włoch.

 Gorączka złota - wystawa okazów z prywatnych kolekcji z USA i Polski

 Złoto jest metalem szlachetnym, kruszcem, poszukiwanym i pożądanym od wieków. Wpływało ono na rozwój kultur i historii wielu społeczeństw. Wbrew pozorom złoto w postaci rozproszonej nie jest bardzo rzadkie, rzadkie natomiast są jego większe koncentracje i skupienia. Szczególnie unikalne są te widoczne „gołym okiem”, sporadycznie osiągające naprawdę duże rozmiary. Znakomita większość makroskopowego złota występującego w przyrodzie tworzy wtórne skupienia o obłych kształtach, znane jako samorodki i znajdowane zazwyczaj w osadach rzecznych.

Jeszcze rzadsze i zarazem znacznie bardziej cenione przez zbieraczy i muzealników, są krystaliczne, pierwotne, skupienia złota występujące w skałach macierzystych. W kilku miejscach na Ziemi odkryto złoża, w których można znaleźć złoto w postaci, dużych i dobrze wykształconych kryształów - właśnie tego typu okazom poświęcona zostanie główna wystawa Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2018 – „Gorączka Złota”. Chociaż prezentowana liczba okazów nie będzie wielka (kilkadziesiąt sztuk) to ich wartość zarówno muzealna jak i finansowa jest niewyobrażalna. Szczególnie warto wspomnieć o jednym z okazów złota rodzimego na skale, wielkości około 30 cm, pochodzącego z Nevady, USA, którego wartość to kilka milionów złotych. Będzie to największy okaz krystalicznego złota rodzimego, jaki kiedykolwiek był prezentowany na terytorium Polski! Pozostałe okazy choć mniejsze, będą również najwyższej klasy. Ponadto zwiedzający na wystawie zobaczą imponujące samorodki z USA oraz złoto z osadów rzecznych z terenów Dolnego Śląska. Wspomniane okazy pochodzą ze zbiorów kolekcjonera Scotta Werschkiego z Nevady i kilku polskich kolekcji.

 Agaty świata - najlepsze okazy ze zbiorów Dietricha Mayera (Niemcy)

Dietrich Mayer zbierając okazy przez kilkadziesiąt lat utworzył jedną z najlepszych i najsławniejszych kolekcji agatów na świecie. Jego zbiory liczą tysiące okazów i są przedmiotem wielu opracowań i publikacji m.in. dwutomowego albumu o objętości prawie 2000 stron! Na wystawie specjalnej w Lubaniu Dietrich zaprezentuje wybór ponad 100 najlepszych, najbardziej spektakularnych i kolorowych agatów ze swojej kolekcji. Będzie to zupełnie unikalna wystawa w skali świata, będąca sama w sobie wystarczającym powodem dla każdego miłośnika agatów do odwiedzenia Festiwalu. Wielu kolekcjonerów z Europy i USA zapowiedziało swój przyjazd właśnie ze względu na tę wystawę.

Latające klejnoty – minerały i owady - wystawa ze zbiorów Piotra i Wiesława Stróża

„Latające klejnoty” będzie spektakularną i bardzo barwną wystawą pokazującą niezwykłe podobieństwo barw, tekstur i wzorów występujących w świecie przyrody na przykładzie okazów mineralogicznych i owadów (głównie motyli). Na wystawie zobaczymy 60 par minerałów oraz do złudzenia przypominających je insektów. Wszystkie okazy pochodzić będą z połączenia zbiorów dwóch braci Piotra (zbierającego minerały) i Wiesława (zbierającego owady) Stróżów. Kompozycja ich najlepszych okazów, poza uzmysłowieniem zwiedzającym niezwykłych koincydencji w świecie przyrody, będzie pokazem ferii barw i wzorów cieszących oko każdego pasjonata „naturalnej sztuki”.

Agaty i prasiolity Gór Kaczawskich - wystawa ze zbiorów Sławomira Błądka

Sławomir Błądek jest wiodącym lubańskim kolekcjonerem agatów. Zbiera minerały od około czterdziestu, a same agaty od trzydziestu lat. Posiada on ogromną kolekcję, z której zaprezentowanych zostanie około 300 wybranych, najlepszych okazów z Płóczek Górnych, Bystrzycy i innych lokalizacji Gór Kaczawskich. Znaczna część okazów została samodzielnie znaleziona i wyszlifowana przez kolekcjonera.

Minerały Sudetów Zachodnich - wystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu

Prezentowana w Wieży Brackiej wystawa będzie stałą ekspozycją Muzeum Regionalnego ilustrującą bogactwo mineralogiczne Sudetów Zachodnich, w tym okolic Lubania. W 18-tu gablotach eksponowanych będzie ponad 500 okazów, z różnego typu złóż obejmujących m. in. takie minerały jak kwarc, kalcyt, fluoryt a także agaty. Szczególnie interesująca będzie część poświęcona unikalnym kwarcom żelazistym z rejonu Jeleniej Góry oraz doskonałej klasy, nowo odkrytym kalcytom z kamieniołomu bazaltu w Leśnej koło Lubania.

Lód – niezwykły minerał - wystawa fotografii Alberta Russa (Czechy)

Wystawa prezentowana na „otwartym powietrzu” (w parku koło Wieży Brackiej) prezentować będzie kilkadziesiąt spektakularnych fotografii autorstwa Czeskiego kolekcjonera minerałów i artysty Alberta Russa. Albert specjalizuje się w fotografowaniu niezwykłych wzorów i struktur naturalnie powstającego lodu – na i w lodowcach, kopalniach i jaskiniach. Przepiękne barwy i formy zaskakują widzów, a same fotografie doczekały się już wydania albumowego. Przy okazji warto wspomnieć, że lód w naturalnej postaci jest formalnie uznanym minerałem, jednym z niewielu, który w temperaturze „domowej” występuje w postaci ciekłej.

Dodatkową atrakcją będą wielkie bryły lodu z zamrożonymi w środku minerałami – szczęśliwcy, którym uda się je „odmrozić” będą mogli je zatrzymać.

Sudeckie pejzaże w malarstwie i grafice - wystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu

Prezentowana w Muzeum Regionalnym wystawa „Sudeckie pejzaże w malarstwie i grafice” będzie obejmować kilkadziesiąt obrazów i grafik powstałych od XVIII do połowy XX w. Ich autorami są wybitni artyści z rejonu Dolnego Śląska. Największą atrakcja będą dwa duże obrazy olejne autorstwa Edwarda Harrisona Comptona (1881-1960), światowej sławy pejzażysty, pokazujące Śnieżkę i Śnieżne Kotły.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...