Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-12-2017

W lipcu 2018 po raz pierwszy w mieście odbędzie się Sudecki Festiwal Minerałów. Przygotowania już idą pełną parą. Ale jak właściwie wyglądają wielkie giełdy mineralogiczne? Kim są ludzie, którzy kochają skarby? I co Lubań ma do mineralogii?

Sudecki Festiwal Minerałów w założeniu będzie wielkim, międzynarodowym przedsięwzięciem.  Jego elementem będą koncerty gwiazd, czyli LAWA, wszystko połączy się w jedno święto miasta. Aby stworzyć wydarzenie o tej skali, niezbędne będzie zaangażowanie wielu pracowników miejskich instytucji, zaproszenie do współpracy partnerów gospodarczych, instytucjonalnych i społecznych.

Za mineralną część merytoryczną, czyli giełdy, wystawy, wykłady oraz dwie doskonale znane w środowisku organizacje - Towarzystwo Geologiczne SPIRIFER i Bractwo Walońskie.  Obydwie mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu podobnych projektów i zrzeszają prawdziwych pasjonatów. Z mineralogami bezpośrednio współpracować będzie Muzeum Regionalne w Lubaniu.

Praktycznie w każdej z miejskich instytucji już w 2017 roku realizowane są zadania związane z realizacją festiwalu. Dlatego początek grudnia był najwyższym czasem na zapoznanie się grona lubańskich organizatorów imprezy z mineralogami i mineralogią. Podczas specjalnie przygotowanych prezentacji można było uzyskać odpowiedź na wiele pojawiających się pytań.

Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński zwrócił uwagę na to, że organizacja rozpoznawalnej imprezy cyklicznej, opartej o atrakcyjny temat, wynika bezpośrednio ze Strategii Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025. Dokument stworzony został w roku 2014 przez 100 liderów życia społecznego miasta, czyli uczestników spotkania.

Dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu opowiedział o związku historii Lubania i regionu z mineralogią oraz potencjale promocyjnym i kulturowym tej dziedziny. Warto wspomnieć, że Łukasz Tekiela jest autorem dwóch przewodników mineralogicznych po powiecie lubańskim i lwóweckim i miłośnikiem mineralogii. Ekspozycja minerałów pozyskiwanych w naszym regionie, stworzona przez muzeum w budynku przy Wieży Brackiej zyskała świetne opinie ekspertów i przyczyniła się do wyboru Lubania na lokalizację Sudeckiego Festiwalu Minerałów.

Tomasz Praszkier, prezes Towarzystwa Geologicznego Spirifer opowiedział o środowisku mineralogicznym i miłości do skarbów ziemi, pchającej pasjonatów do polowania na cenne i rzadkie okazy. Wiele z nich, ze względu na swoją unikalność osiąga wręcz zawrotne ceny. A ich formy i piękno zapierają dech w piersiach. Dzięki świetnej jakości zdjęciom podczas prezentacji można było poczuć przedsmak lipcowych wystaw i zapoznać się z przygodami, jakie czekają na poszukiwaczy.

Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali piękne kalendarze, wydrukowane na potrzeby promocji Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Wspaniałe zdjęcia wykonane przez światowej klasy fotografów przedstawiają minerały z całego świata. Najpilniejsi z słuchaczy szybko zauważyli, że jednym z nich był najcenniejszy okaz na świecie, warty 15 mln dolarów. Bohaterem lipca w kalendarzu jest kalcyt z Grabiszyc, co biorąc pod uwagę fakt, że w lipcu odbędzie się nasz festiwal wydaje się najlepszym pomysłem.
Kalendarz od poniedziałku 18 grudnia będzie można kupić w Informacji Turystycznej w promocyjnej cenie.

Wiosną planowane jest otwarte spotkanie mineralogów z mieszkańcami Lubania.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...