Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-09-2017

12 września w Sali Ślubów lubańskiego ratusza zawarto nietypowy związek. Nie było to kolejne w mieście małżeństwo, a umowa partnerska między dwiema szkołami – z Wrocławia i z Poczdamu, kształcącymi w rzemiośle.

Porozumienie sygnowali Jan Zioberski, kanclerz Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu, dziekana szkoły dr. Roberta Girulskiego oraz Jorg Lehman Dyrektor Ponadzakładowego Centrum Kształcenia Zawodowego Budownictwa we Frankfurcie nad Odrą i Achim Fiebig z Przedstawicielstwa Zrzeszenia Warsztatów Szkoleniowych "Restaurator im Handwerk".

Przedmiotem porozumienia jest współpraca w zakresie ochrony zabytków, w tym restauracji i konserwacji kamienia sztucznego oraz naturalnego i drewna. Planowane jest stworzenie nowych ofert edukacyjnych.   

- Chcieliśmy, żeby to było w jakimś godnym miejscu. Lubań jest ciekawym miastem, doskonale położonym miastem pełnym zabytków, łączącym historię Polski i Niemiec – mówił kanclerz SWRAiZ, Jan Zioberski. - Mamy tu kontakty, ze względu na temat kamieni szlachetnych.

Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w czasie trwania Europejskich Dni Dziedzictwa. Kształcenie ludzi, mających kompetencje w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków jest z ważną misją z punktu widzenia kultywowania historii.

- Myślę, że zawody rzemieślnicze w tej dziedzinie mają przyszłość, ponieważ potrzeba rynku jest bardzo duża – podkreślał Achim Fiebig. – Widzimy potrzebę kształcenia takich umiejętności we wszystkich trzech stopniach kształcenia, w pierwszym zasadniczym, w drugim mistrzowskim oraz trzecim, już akademickim. Nasz partner ze strony polskiej ma bardzo dobrą kadrę specjalistów, liczymy, że ta wiedza i umiejętności wesprą nas w kształceniu fachowców.

Porozumienie szkół zakłada stały kontakt, wymianę kadry, uczniów i studentów oraz transfer wiedzy na specjalistycznych konferencjach i seminariach i poprzez publikacje fachowe. Po zawarciu umowy delegaci z obu szkół pod przewodnictwem dr. Łukasza Tekieli, dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu zwiedzili muzealne wystawy i podziwiali miejskie zabytki. W kuluarowych rozmowach wiele mówiono o przygotowywanym na następny rok Sudecki Festiwal Minerałów oraz możliwościach i ograniczeniach potencjalnego zawodowego kształcenia osób wykonujących pamiątki z kamieni szlachetnych na terenie powiatu lubańskiego.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...