Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-07-2017

Od maja tego roku trwa remont Wieży Brackiej.

O zakresie remontu naszego zabytku szerzej pisaliśmy tutaj .
Dziś już można powiedzieć, że połowa prac jest wykonana. Najważniejsze, że wewnętrzna część wieży zabezpieczona jest przed zawaleniem. Dzięki temu, że wykonano stalową konstrukcję umieszczoną wewnątrz murów, ciężar górnej części wieży oparł się na tej właśnie konstrukcji. Trzeba tu zaznaczyć, że elementy konstrukcyjne tego wzmocnienia nie będą w żaden sposób utrudniać turystom zwiedzania górnej części zabytku.
Oprócz bezpieczeństwa poprawiła się również estetyka górnych poziomów. Mury od strony wewnętrznej zyskały nowe tynki.
Aktualnie trwają prace przy daszku wieńczącym wieżę. Dach już czeka na przyjęcie nowych dachówek oraz nowej iglicy. Niedługo też zostaną położone tynki na blankach i latarence, zapobiegnie to wietrzeniu i osypywaniu się zaprawy spomiędzy cegieł na górnych poziomach.
Ostatnim etapem prac będzie wymiana obróbek blacharskich i instalacji elektrycznej. Po remoncie wieża otrzyma nowe doświetlenie wewnątrz obiektu.
Pierwsi turyści będą mogli zwiedzić odremontowaną Wieżę Bracką już we wrześniu.
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...