Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-06-2017

Jak podali główni organizatorzy wydarzenia w przyszłym roku od 12 do 15 lipca w Lubaniu odbędzie się międzynarodowe wydarzenie dedykowane miłośnikom minerałów i wszystkim zainteresowanym pięknem i ciekawostkami.

Sudecki Festiwal Minerałów – bo tak ma nazywać się impreza – będzie organizowany we współpracy z miastem Lubań przez Towarzystwo Geologiczne Spirifer i Sudeckie Bractwo Walońskie. Wstępnie zadeklarowali w nim udział czołowi wystawcy i kolekcjonerzy. 

- Rozmowy z pasjonatami mineralogii toczyły się od początku miesiąca – potwierdza burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - To naturalne, że jesteśmy jako miasto bardzo zainteresowani inicjatywami, które mają związek z naszym naturalnym bogactwem i mogą szeroko wypromować miasto. Organizatorzy festiwalu przedstawili nam bardzo ciekawą propozycję wydarzenia, w nowej formule. To coś, co powinno przemówić nie tylko do znawców tematu.

Samorządowcy potwierdzają także, że ostatecznie zawarto wstępne porozumienie w sprawie organizacji imprezy w przyszłym roku.

- Więcej naprawdę bardzo ciekawych szczegółów przedstawimy na wspólnej konferencji prasowej już wkrótce. Na pewno czeka nas bardzo dużo pracy. Dla branży mineralogicznej to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się na świecie – zapowiada dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu i pasjonat mineralogii.

Nie od dziś wiadomo, że w Lubaniu nie brakuje miłośników pięknych szlachetnych kamieni, kolekcjonerów. Ludzie, których pasją jest samodzielne pozyskiwanie ciekawych okazów mają w tych okolicach prawdziwy raj. Dyrektor lubańskiego muzeum jest autorem dwóch przewodników pokazujących mineralogiczny potencjał Pogórza Izerskiego (link). W bieżącym roku otwarto w Lubaniu wspaniałą wystawę nigdzie indziej niepokazywanych okazów z tej części Dolnego Śląska (link). Jak wynika z dokumentów i przekazów, lubańska tradycja kolekcjonerska sięga XVIII wieku. Wygląda na to, że właśnie ma szanse odrodzić się w wielkim stylu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...