Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-12-2016

W dniu 19 grudnia 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili Książnicę Karkonoską w Jeleniej Górze, gdzie zapoznali się z pracą jej podstawowych działów merytorycznych i zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

Na początku pracownica biblioteki wprowadziła nas do komfortowo wyposażonej sali spotkań. Można w niej organizować wykłady, konferencje, spotkania z autorami. Oprowadzająca przedstawiła historię powstania Książnicy, zapoznała nas z bogatymi zasobami bibliotecznymi, dostępnymi zarówno w formie tradycyjnej, jak i cyfrowej. Uczniom przedstawiono komputerowe katalogi i bibliograficzne bazy danych oraz sposób korzystania z nich.
W trakcie wycieczki po placówce mieliśmy możliwość zobaczenia automatów do samodzielnego wypożyczania i zwrotów książek. Sporym udogodnieniem dla czytelników jest karta magnetyczna, dzięki której skrócono do minimum wszelkie formalności związane z korzystaniem z zasobów Książnicy. Wielkim atutem jest obecność wielu stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Czerpanie z zasobów biblioteki uprzyjemnia szereg kameralnych kącików, gdzie można w komfortowych warunkach zatopić się w lekturze. Warto też wspomnieć, że placówka dysponuje salą zabaw przy dziale dziecięco-młodzieżowym, czytelnią czasopism, ogromnymi zasobami książek do słuchania oraz działem digitalizacji zbiorów, w którym zamienia się setki publikacji na postać cyfrową. Wiele rzadkich druków zostało już w ten sposób udostępnionych internautom. Obiekt jest dobrze przygotowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wizyta w Książnicy Karkonoskiej pokazała gimnazjalistom, że współczesna biblioteka może być nowoczesna, multimedialna, otwarta na czytelnika i może stać się centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. Nie przypomina już reliktu przeszłości, skostniałej instytucji, w której panuje grobowa cisza i strach się odezwać.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...