Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-10-2016

Wolfgang Amadeusz Mozart – austriacki kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, którego twórczość związana była głównie z Wiedniem, to temat pierwszego w nowym roku szkolnym spotkania z muzykami z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Historia życia i muzyczna twórczość, przedstawiona przez prowadzącą spotkanie, urozmaicona została anegdotami i ciekawostkami nie tylko muzycznymi. Uczniowie dodatkowo poznali klawesyn i dworski taniec jakim jest menuet.

Klawesyn należy do rodziny instrumentów strunowych szarpanych klawiszowych. Klawesyn zewnętrznie podobny jest do fortepianu, jednakże dźwięk w nim powstaje w odróżnieniu od fortepianu nie poprzez uderzanie strun młoteczkiem, ale poprzez szarpanie ich tzw. piórkiem. To w efekcie daje charakterystyczne dla klawesynu brzmienie. Ciekawe możliwości brzmieniowe oraz duża sprawność techniczna klawesynu zawsze zwracały uwagę kompozytorów, którzy pozostawili bardzo wiele wybitnych utworów na ten instrument. Przeważającą ich część stanowią dzieła napisane przed wiekami. Dlatego współcześnie instrument jest wykorzystywany główne w wykonawstwie tzn. muzyki dawnej w jej odmianach solowych i zespołowych.

Wiele radości, sprawiło uczniom wykonanie tańca, którym żyli na dworze Ludwika, czyli menuet.  Menuet to taniec starofrancuski, pełen wdzięku i wytworności, niezbyt żywy, tańczony w parach drobnymi kroczkami, rozpowszechniony w XVII - XVIII w.

Nasi ochotnicy w parach wspaniale odegrali i z gracją przedstawili jak się go tańczy, czym wzbudzili podziw i zachwyt obserwujących.

Pierwsze muzyczne spotkanie zainicjowało więc, kolejny rok szkolnej współpracy z Filharmonią, która przybliży wszystkim naszym uczniom muzyczne nowości i inspiracje. Czekamy na kolejne spotkanie.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...