Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-06-2015

Nic nie stoi na przeszkodzie, by św. Maria Magdalena stała się patronką Lubania. Taka była decyzja Episkopatu Polskiego, który tym samym dał zielone światło do dalszych starań. Teraz pozostaje czekać na decyzję, jaka zapadnie w Watykanie.


Mieszkańcy Lubania ubiegają się o ogłoszenie św. Marii Magdaleny patronką miasta. W ubiegłym roku grono aktywnych zwolenników przeszło do czynów. Podczas wrześniowej sesji radni postanowili oddać głos mieszkańcom i przeprowadzono konsultacje społeczne, w wyniku których 97,2% głosujących opowiedziało się za. Samorząd przystąpił więc do realizacji inicjatywy.
W lutym br. wystąpiliśmy do dziekana Dekanatu Lubań, proboszczów parafii rzymskokatolickich z terenu miasta i Zakonu Sióstr Marii Magdaleny od Pokuty z wnioskiem o wstawiennictwo, które pozwoli na podjęcie kolejnych kroków. Tak też się stało. Mając kościelne poparcie wystosowaliśmy do biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego prośbę, aby przychylnie ustosunkował się do naszej inicjatywy społecznej i przekazał przedstawioną sprawę Stolicy Apostolskiej. Bardzo się cieszymy, bo spodziewaliśmy się, że zapadanie wszystkich decyzji potrwa dwa bądź trzy lata. Jesteśmy na dobrej drodze, by zakończyć to nawet szybciej - mówi Mariusz Tomiczek, wiceburmistrz Lubania.

Dokumentów będą przekazane teraz do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.Tryby kościelnych decyzji to nie jest jedynie formalność. Składany wniosek na każdym etapie podlega sprawdzeniu pod kątem formalności i zasadności, tj. dlaczego wybrano danego świętego, jakie są jego związki z miejscem itp. Dlatego na decyzję z kongregacji trzeba będzie poczekać co najmniej kilka miesięcy.Przypomnijmy, że jedną z najgorętszych zwolenniczek św. Marii Magdaleny jako patronki Lubania jest Bożena Adamczyk-Pogorzelec, wieloletnia dyrektor lubańskiego muzeum. Wybór św. Marii Magdaleny patronką Lubania ma swoje głębokie uzasadnienie w historii naszego miasta. Chodzi nie tylko o to, że od przeszło 690 lat działa Zgromadzenie Sióstr Św. Marii Magdaleny od Pokuty, ale że ta święta swoim wstawiennictwem obejmuje szereg profesji na polu zawodowym i społecznym, które do dziś w Lubaniu trwają, wskazując jednocześnie na zakorzenienie się i wpływ św. Marii Magdaleny na dzieje i rozwój naszego regionu.
Znawcy problematyki magdaleńskiej mówią z pełnym przekonaniem, że Lubań dzięki istniejącemu tu Domowi Generalnemu Zakonu - jedynemu o tym charyzmacie nie tylko w Europie, ale i na świecie - mógłby stać się Światowym Centrum Marii Magdaleny i byłaby to, w jak najlepszym tego słowa znaczeniu promocja i docenienie wielowiekowego wkładu Sióstr Magdalenek na rzecz miasta, jak i szansa dla samego Lubania.

ŁCR
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...