Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-10-2014

Czy miasto powinno mieć patrona lub patronkę? Czy osoba patronująca miastu powinna być wybrana spośród świętych kościoła katolickiego? Takie pytania od lat krążyły po Lubaniu. Teraz, decyzją radnych, odpowiedzą na nie mieszkańcy.

Ostatecznie grono aktywnych zwolenników św. Marii Magdaleny jako patronki miasta przeszło do czynów. Podczas wrześniowej sesji radni postanowili oddać głos mieszkańcom.
Nie jest tajemnicą że jedną z najgorętszych zwolenniczek św. Marii Magdaleny jako patronki Lubania jest Bożena Adamczyk-Pogorzelec, wieloletnia dyrektor lubańskiego muzeum, będąca organizatorką dwóch sesji popularnonaukowych „Magdalena dla Łużyc” przedstawiających sylwetkę świętej oraz jej kult w Lubaniu.

- Chcemy, aby wielowiekowy patronat i orędownictwo św. Marii Magdaleny nad Lubaniem, co jest bardzo głęboko zakorzenione w tradycji historycznej, zostało wreszcie potwierdzone urzędowo – zapewniała Bożena Adamczyk-Pogorzelec jeszcze w roku 2010 na łamach dwutygodnika "Ziemia Lubańska". - Chodzi tu nie tylko o to, że w naszym mieście od przeszło 690 lat działa Zgromadzenie SS. Św. Marii Magdaleny od Pokuty, ale że ta święta swoim wstawiennictwem obejmuje szereg profesji na polu zawodowym i społecznym, które do dziś w Lubaniu trwają, wskazując na zakorzenienie się i wpływ św. Marii Magdaleny na dzieje i rozwój naszego regionu.
Ta propozycja szybko jednak spotkała się z kontrkandydaturą świętego Jakuba, którą wysunęły lubańskie organizacje katolickie i działacze. Z kolei w wielu środowiskach negowano sam pomysł nadawania miastu patrona lub poszukiwanie go pośród świętych. Ostatecznie dylemat pozostawał nierozstrzygnięty.
W tym roku Bożena Adamczyk-Pogorzelec wraz ze Stowarzyszeniem „Siódme Niebo” wystąpiła do Burmistrza Miasta Lubań z wnioskiem o podjęcie starań o dokonanie reaktywowania utrwalonego już przez kilkusetletnią tradycję historyczną patronatu nad miastem Lubaniem świętej Marii Magdaleny – najstarszej chrześcijańskiej świętej. Wniosek zaowocował projektem uchwały poddania tego pomysłu konsultacjom społecznym. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu:
Przyjęcie św. Marii Magdaleny Patronką miasta Lubań ma swoje głębokie uzasadnienie w historii Miasta. Potwierdzeniem powiązania św. Marii Magdaleny z miastem w świetle dostępnych danych /źródeł/ stanowią poniższe cytaty z „Rund um Lauban” , t. II, aut. Rector Plueschke oraz z „Historii Miasta Lubań” aut. Paula. Berkela w tłum. Stanisława Tymicza /s.64/: „…w starej Lubańskiej Kronice Miejskiej znajdujemy wzmiankę, że miasto Lubań ma też swego patrona, a właściwie patronkę. Wiadomość ta pochodzi z 1501 r. - ówczesny pisarz miejski Johann Koch w roku tym wystosował do rady w Ofen, gdzie go w sprawach Miasta wysłano – pismo -, w którym czytamy/m.in./: „Niech składa nadzieję w Bogu, w Świętym Krzyżu i św. Marii Magdalenie - Miasta naszego patronce i orędowniczce, że będą nam pomocą, że naszemu miastu dobra przyczynią”. „Następstwem pomyślności mieszczan była z jednej strony pewność siebie, z drugiej zaś radość jaką daje świetność i pogodna chęć życia. Podczas rozlicznych świąt kościelnych, szczególnie z okazji Bożego Ciała i imienin Patronki miasta (a św. Maria Magdalena była wymieniana jako Patronka Lubania i jego Orędowniczka/, urządzano okazałe procesje”. Za sześć lat Lubań będzie świętował 700-lecie bytności Zgromadzenia Magdaleńskiego, podkreślając tym samym niejako swoisty fenomen jakim jest nieustanne trwanie po dzień współczesny tej formacji zakonnej, tym bardziej, że w Lubaniu znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia/ a więc Lubań może się szczycić światowym odniesieniem tego faktu, który już stanowi niepodważalny asumpt do promocji miasta w kontekście, co najmniej europejskim/. Rajcy ostatecznie postanowili przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania. Konsultacje potrwają do końca października. Każdy lubanianin i każda lubanianka może w nich zabrać głos, wypełniając i doręczając osobiście lub przesyłając do Urzędu Miasta Lubań stosowny formularz.
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...