Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-12-2013

            W 2009 roku narodziła się idea… idea świątecznej pomocy. Pamiętamy dzień, w którym dotarłyśmy do informacji o ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Pełne obaw o powodzenie naszej misji wybrałyśmy rodzinę, do której miały trafić nasze prezenty – była to samotna matka z dziewiątką dzieci, której mąż zmarł kilka miesięcy wcześniej. W grudniu 2009r. przeprowadziłyśmy zbiórkę darów, w której wzięli udział uczniowie i ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły.

    Udało nam się zebrać 42 paczki (odzież, żywność, środki czystości, zabawki, naczynia, art. szkolne), rowerek i pralkę. Śmiało można powiedzieć, że akcja zakończyła się powodzeniem, zebrałyśmy dużo więcej niż oczekiwałyśmy. Dary zostały odwiezione do magazynu w Żaganiu, skąd miały trafić do rodziny przez nas wybranej. Na miejscu okazało się, że jest kilka rodzin, które nie zostały przez nikogo wybrane, a ilość paczek, którą dostarczyłyśmy można śmiało podzielić. I tak też się stało, dzięki czemu obdarowane zostały 3 rodziny.
    W kolejnym roku nie udało nam wziąć udziału w akcji, z uwagi na to, że postanowiłyśmy pomóc dzieciom z naszej szkoły. Potem przyszedł kolejny rok….To było już silniejsze od nas…Zgłosiłyśmy nasz udział w „Szlachetnej paczce”, ponieważ to niesamowite przeżycie, którego nie można opisać słowami. I tym razem Nasi kochani rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły stanęli na wysokości zadania. Niezbędne rzeczy napływały i napływały…Ilość zapakowanych kartonów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Tym razem było ich 90 (żywność, odzież, art. szkolne, środki czystości, rowery, wózki dla lalek, zabawki, naczynia itp.). Myślałyśmy nawet o podzieleniu darów dla kilku rodzin, jednak okazało się, że wszystkie rodziny zostały już wybrane. Z czasem pojawił się inny problem - z transportem – ciężko było zmieścić wszystko w jednym samochodzie. Ale ostatecznie udało się i pojechałyśmy do magazynu w Jeleniej Górze. Na miejscu czekała na nas dodatkowa niespodzianka – okazało się, że możemy wraz z opiekunem rodziny osobiście dostarczyć prezenty bezpośrednio do rodziny. Widok dzieci rozpakowujących paczki, uczucie, że możemy dać im tyle radości, a dodatkowo widok płaczącej z wrażenia Pani katechetki ...bezcenne. Życzymy wszystkim podobnego niezapomnianego przeżycia. W tym momencie wszystkie problemy, troski i smutki nie mają już żadnego znaczenia…. Wystarczy uśmiech dzieci, które być może nigdy dotąd nie miały tylu spełnionych marzeń…
      Dlatego wzorem lat ubiegłych postanowiłyśmy i w ubiegłym roku kontynuować akcję „Szlachetna Paczka”. Wybrałyśmy dwie rodziny, do których trafiły nasze dary. Po raz kolejny mogłyśmy liczyć na pomoc naszych uczniów i rodziców.
W tym roku również włączyłyśmy się do tej akcji. Wybrałyśmy jedną rodzinę – matkę samotnie wychowującą czwórkę dzieci i obdarowałyśmy ich 61 paczkami, zawierającymi najbardziej niezbędne artykuły.
Podsumowując naszą dotychczasową pracę na rzecz pomocy potrzebującym, zdołałyśmy pomóc już 7 rodzinom w ramach „Szlachetnej Paczki”.
    Wiemy, że nigdzie nie ma tak wspaniałych uczniów, rodziców i pracowników, jak w tej szkole, o czy przekonałyśmy się już niejednokrotnie. Biorąc pod uwagę cel, jak i zaangażowanie społeczności szkolnej uważamy, że podobne akcje powinny być przeprowadzane rokrocznie. Jest to doskonały sposób na pomoc potrzebującym, ale ma również inny wymiar: uczy dzieci, młodzież, ale i nas dorosłych wrażliwości na ludzką krzywdę i bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

 

Beata Kwiecińska, Anna Kogut, Agnieszka Tołwińska, Jolanta Klatka.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...