Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-10-2013

W dniach 19 i 20 października 2013 roku, w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu odbyła się inauguracja studiów podyplomowych pt. „Identyfikacja wybranych grup kulturowych w kontekście problemów z ich powrotami” współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów.

Realizacja studiów jest wynikiem podpisanej 12 sierpnia 2013 roku umowy pomiędzy Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych SG reprezentowanym przez Komendanta - płk SG Artura Wąsowskiego, a Uniwersytetem im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego reprezentowanym przez Rektora - ks. prof. UKSW dr. hab. Stanisława Dziekońskiego - na usługi organizacji i przeprowadzenia studiów podyplomowych.

Celem organizowanych studiów jest przybliżenie tematyki związanej z komunikacją międzykulturową, rzeczywistością polityczną, społeczną i kulturalną, a także wskazanie różnic pomiędzy kulturą rodzimą a kulturą wybranych obszarów Azji Centralnej, Kaukazu, Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Afryki Subsaharyjskiej ze szczególnym uwzględnieniem czynników warunkujących możliwość powrotu imigrantów do ojczystego kraju. Studia podyplomowe kierowane są do funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz przedstawicieli innych instytucji zajmujących się bezpośrednio sprawami związanymi z problematyką cudzoziemców.

Studia prowadzone są przez wykładowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i zostały skierowane do szerokiej grupy odbiorców, którymi są zarówno funkcjonariusze jednostek organizacyjnych SG, jak i urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Realizacja przedmiotowych studiów podyplomowych odbywa się dzięki współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów w ramach projektu nr 4/14/EFPI/2012 pt. „Wzmocnienie efektywności działań w zakresie powrotów wykonywanych przez Straż Graniczną, w tym współdziałanie z innymi instytucjami – część IV”. Inauguracji studiów dokonali: Zastępca Komendanta OSS SG w Lubaniu płk SG Marek Woszczatyński wraz z Kierownikiem Studiów prof. UKSW dr. hab. Januszem Balickim. Zwracając się do słuchaczy podkreślili, iż studia „dają możliwości odkrywania i poznawania nowych obszarów wiedzy o świecie współczesnym, kulturach, systemach politycznych, religijnych i społecznych”.

Po uroczystym powitaniu wszystkich Gości Ośrodka, słuchacze przystąpili do realizacji zajęć programowych. Pierwszy wykład „Podstawowe informacje o poszczególnych systemach religijnych uwzględniające zarówno spuściznę tradycji, jak i elementy myśli współczesnej oraz uwarunkowania istnienia organizacji ekstremistycznych” wygłosił prof. Janusz Balicki. Tematykę tę kontynuował mgr Mariusz Kielc w trakcie kolejnych zajęć odbywających się w tym dniu. W kolejnym dniu zajęć uczestnicy studiów wysłuchali m.in. wykładu prof. Radosława Zenderowskiego „Narody bez państw – rosnąca świadomość narodowa grup etnicznych”.

OSSSG w Lubaniu

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...