Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-05-2013

  Niedawno naszą szkołę odwiedził Pan Burmistrz Arkadiusz Słowiński. Spotkanie z Panem Burmistrzem miało na celu przybliżenie nam zagadnień związanych lokalną samorządnością, sprawowaniem roli Burmistrza oraz zadań Rady Miasta.

Dowiedzieliśmy się, że Burmistrz ma władzę wykonawczą to znaczy, że jest to działalność polegająca na wykonywaniu zadań zleconych przez Radę Miasta, gdyż to właśnie ona decyduje o różnych zmianach w mieście i ustala prawo lokalne, które oczywiście musi być zgodne z prawem państwowym. Burmistrz musi dobrze współpracować z radą, by planowane efekty były owocne. Kiedy Pan Burmistrz skończył nam tłumaczyć na czym polega jego praca Magdalena Hutnik z kl. VIc i Kornelia Wyrzykowska z kl. VIa losowały pytania, które wcześniej redagowaliśmy na lekcjach języka polskiego, jako pierwsze padło pytanie Michała Konopskiego z kl. VIa, które brzmiało:
„Co chciałby Pan zmienić w Lubaniu?”
Odpowiedź brzmiała ciekawie, cytuję jej fragmenty:„Hm…Dużo, ale tutaj chodzi o możliwości. Chciałbym, aby została zbudowana zachodnia obwodnica miasta, wówczas wokół obwodnicy miałyby szanse zaistnieć nowe zakłady pracy i myślę, że to zlikwidowałoby masowe bezrobocie w naszym mieście.”
Pan Burmistrz długo, mądrze i ciekawie odpowiadał na dociekliwe pytania uczniów klasy VIa i VIc, przygotowanych do tej wyjątkowej lekcji o samorządności przez nasze panie nauczycielki: panią Elwirę Wojtusik oraz panią Beatę Baczyńską - Smyczek .
Nasze spotkanie z panem Burmistrzem wkrótce dobiegło końca. Cieszymy się , że człowiek , który włada naszym miastem znalazł czas, by odwiedzić naszą szkołę. Myślę, że ta lekcja okazała się przydatna każdemu z nas. Władza dla niektórych może wydawać się pozornie łatwa i nieograniczona, ale to nieprawda- władza to wielka odpowiedzialność . Dziś wiemy, że do tej pracy trzeba podejść z wyobraźnią i konkretnym planem dotyczącym zmian w mieście…być kreatywnym ! I właśnie Pan Burmistrz swoją postawą prezentuje te wszystkie cechy. Kto wie, może ktoś z nas w przyszłości zajmie fotel ,o którym dziś tyle usłyszeliśmy…
Serdecznie podziękowaliśmy panu Burmistrzowi za spotkanie i wręczyliśmy mu bukiecik konwalii.

Kornelia Mazur z kl.VI a

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...