Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-06-2012

W dniu 25 maja 2012 roku o godzinie 10: 30, w sali Rajców Ratusza Miejskiego w Lubaniu, odbyła się „Sesja Młodych Ekologów” z udziałem Radnych Rady Miejskiej Lubania, Rady Powiatu Lubańskiego oraz reprezentantów szkół. Sesja była poświęcona tematowi: „W jaki sposób w mojej szkole i miejscowości angażuje się seniorów na rzecz ochrony przyrody i środowiska?”


              Przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu lubańskiego prezentowali wnioski z przeprowadzonych badań na temat wiodącego tematu sesji. Poruszono wiele aspektów dotyczących programu edukacji ekologicznej i edukacji dla zrównoważonego rozwoju Gminy Miejskiej Lubań i Powiatu Lubańskiego. Tegorocznym gospodarzem sesji była Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu.
Naszą szkołę reprezentowali członkowie koła Ekologiczno – Przyrodniczego „OBROŃCY PRZYRODY” w składzie: Jarosław Bernacki z kl.V c, Kornelia Minkiewicz z kl. V c i Nikola Sierczyńska z kl. V a, pracowaliśmy pod czujnym okiem pani przyrodniczki Julianny Matyjewicz oraz naszej polonistki pani Beaty Baczyńskiej- Smyczek . Wspólnie z pozostałymi członkami koła przeprowadziliśmy ankietę, w której wzięło udział 41 seniorów w tym 26 kobiet w wieku od 50 do 78 lat i 15 mężczyzn w wieku od 53 do 76 lat. Ankieta składała się z dwóch otwartych pytań i sześciu zamkniętych. Okazało się, że znaczna część ankietowanych segreguje odpady, a będąc na zakupach pakuje je do ekologicznej torby ( lnianej, materiałowej). Z kolei kupując nowy sprzęt elektroniczny, stary oddaje do skupu sprzętów elektronicznych lub innym osobom. Aż 90% z badanych osób, wychodząc z domu, wyłącza urządzenia elektryczne z prądu. Dowiedzieliśmy się także, że większość seniorów najczęściej porusza się pieszo, w obrębie swojego miasta. Zadając pytanie: „Jakie działania podejmują seniorzy na rzecz ochrony środowiska w ich mieście?” usłyszeliśmy takie odpowiedzi jak: segreguję śmieci, nie depczę trawników, sprzątam po psie, biorę udział w akcji „ Dobre rady na odpady”, sadzę drzewa, posiadam ogrzewanie gazowe, gdy ktoś próbuje coś zdewastować zwracam mu uwagę, ograniczam używanie samochodu, edukuję młodzież w celu ochrony środowiska, posiadam własną oczyszczalnię ścieków, uprawiam działkę, korzystam z elektronicznych wyciągów bankowych, używam produktów skoncentrowanych. Ostatnie ankietowe pytanie dotyczyło sposobu dbania o ochronę środowiska przez seniorów w ich domach. Głównie padały takie odpowiedzi, jak: staram się nie używać środków chemicznych, dbam o kwiaty, nie wyrzucam plastików do pieca, nie palę papierosów, poddaję surowce recyklingowi, oszczędzam wodę, często wietrzę mieszkanie, segreguje śmieci, dbam o porządek, wyłączam światło wychodząc z domu, zbieram opakowania, używam żarówek energooszczędnych, mieszkam w ekologicznym domu ocieplonym wełną szklaną, a nie styropianem.
W kolejnej części spotkania odbyła się prezentacja multimedialna w formie wywiadu. Po zaprezentowaniu się wszystkich szkól i krótkiej przerwie uczestnicy prowadzili dyskusję i wyciągnęli wolne wnioski. Ustalono np., że zamiast mówić „śmieć”, mówić będziemy „odpad”, gdyż śmieciem jest coś co nie ma żadnej wartości. Warto wiedzieć, że odzyskując szkło tylko z 1 butelki można zaoszczędzić tyle energii ile zużywałaby 100 W żarówka świecąca bez przerwy 4 godziny, a z 27 plastikowych butelek można wyprodukować jedną bluzę z polaru, z 19 000 puszek po konserwach 1 samochód, a z 670 puszek po napojach gazowanych – 1 rower.
Po przyjęciu uchwał i wniosków sesja została zakończona. Już za rok nasza szkoła będzie gospodarzem Sesji Młodych Ekologów. Jestem pewna, że każdy uczestnik zabrał ze sobą do domu w swym serduszku, choć odrobinę wiedzy ekologicznej. Powinniśmy zawsze pamiętać, że Ziemia jest naszym domem i niszcząc środowisko przyczyniamy się w wielkim stopniu do jej zniszczenia. Pamiętajmy więc, że zaśmiecając przyrodę, zaśmiecamy swój dom i skracamy sobie życie, bo im brudniejsze powietrze, tym krótsze będzie nasze istnienie... Warto o tym zawsze pamiętać...

Nikola Sierczyńska kl. Va
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...